Time is an illusion

Hello there! / Witajcie!

Today I have a vintage wall clock to share with you. The clock was made as part of my inspiration over at Agateria Craft blog and it features a fabulous HDF base that comes with a mechanism.

Dzisiaj dzielę się z Wami zegarem ściennym w stylu vintage. Zegar powstał w ramach mojej inspiracji na blogu Agateria Craft, na przepięknej bazie hdf, która jest dostępna wraz z mechanizmem.

It can be altered in many, many ways but considering it lovely shape and details, it doesn’t need a lot of work. Paints alone will suffice.

Można go ozdabiać na wiele sposobów, ale biorąc pod uwagę jego piękny kształt, nie wymaga wielkich nakładów pracy i same farby wystarczą w zupełności.

I decided to use some crackle paste, Lindy’s mists, Finnabair wax and gorgeous paper from Stamperia’s “Time is an illusion” paper pad.

Ja użyłam pasty do spękań, mgiełek Lindy’s, wosku Finnabair i cudnego papieru Stamperia z kolekcji “time is an illusion”.

After gluing paper to clock’s face with gel medium I gave it a couple coats of clear gesso in order to protect it.

Po przyklejeniu papieru do tarczy zegara medium żelowym, nałożyłam na jego powierzchnię dwie warstwy transparentnego gesso w celu zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.

The back of a clock, as well as its outer line is covered with a layer of an acrylic metallic paint.

Tył zegara i jego zewnętrzną linię pokryłam warstwą akrylowej farby metalicznej.

Thanks for stopping by!

Dziękuję za odwiedziny!

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *