V – The Hierophant (Taurus)

Hi everyone! / Witajcie!

Today I’m sharing with you a fourth card in the series of cards created for Art Piaskownica challenge cycle called “Zodiac signs”. As I wrote a couple times before, I decided to take a bit unconventional approach to the challenge, focusing on the connection between tarot cards and zodiac signs.

Dziś przybywam z czwartą z serii kartek stworzonych na wyzwanie Art Piaskownicy “Znaki zodiaku”. Już kilka razy wspominałam o tym, że zdecydowałam się podejść do tematu w nietypowy sposób i koncentruję się w tych pracach na związku znaków zodiaku z kartami tarota.

Having said that, the April zodiac sign is Taurus. Taurus’ tarot card is The Hierophant.

Powiedziawszy to wszystko, kwietniowym znakiem zodiaku jest Byk, a jego kartą tarota jest Papież.

I’ve used 7 Dots Studio papers from the “Fortune Teller” and “Garden Party” collections and combined them with some metal and resin embellishments. As usual, I also used some embossing powder, some gilding foil and glass glitter.

Użyłam papierów 7 Dots Studio z kolekcji “Fortune Teller” i “Garden Party”, które zestawiłam z metalowymi i żywicznymi dodatkami. Jak zwykle korzystałam też z pudru do embossingu, folii do złoceń i szklanego brokatu.

Thank you for stopping by!

Dziękuję za odwiedziny!

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *